Znáte japonskou specialitu Matcha?
o zeleném práškovém čaji matcha
Nejvyšší typ čajové zkušenosti a zároveň nejoceňovanější a nejudržovanější druh zeleného čaje. Blahodárný životabudič, u něhož samurajové nacházeli alespoň kratičkou úlevu od svého vyčerpávajícího životního stylu. Tradiční čaj, který se servíruje při slavnostních příležitostech japonské smetánky. Nevyčerpatelný zdroj životní energie a vytrvalosti. Studnice naplněná vitamíny a antioxidanty, jež značí jeden z vůbec nejlepších způsobů, jak lze načerpat sílu do dalšího náročného období. Obdivovatelé japonského práškového zeleného čaje matcha hýří samými superlativy pokaždé, když hovoří o pozitivních účincích jejich oblíbeného nápoje, protože se skutečně není čemu divit. Díky zvláštnímu způsobu pěstování a následného zpracování v sobě totiž Matcha násobí veškeré kladné vlivy zeleného čaje. Jako bonus k nim dále přidává i svou podmanivou a jedinečnou chuť.
Matcha původně pochází z Číny, ovšem s pomocí japonského mnicha se na konci dvanáctého století našeho letopočtu dostala i na Japonské ostrovy. Zde se postupem času stala jedním z nejvýše ceněných čajů vůbec. Ačkoliv se matcha (matcha tea nebo také matcha tee) vyrábí z lístků čajovníku čínského, tedy úplně stejně jako běžný zelený čaj, jeho vlastnosti a také i účinky se od tohoto svého vzdáleného příbuzného v mnoha ohledech liší.
K hlavním důvodům patří specifická technologie pěstování, při které se čajové keře v posledních několika týdnech před sklizní zastiňují. Takhle se v lístcích uměle vytvoří intenzivní produkce chlorofylu. Ve finále získáme nejen charakteristickou barvu lístků, ale zejména mnohem vyšší koncentraci antioxidantů, než které byly naměřeny u normálního zeleného čaje.
Největší rozdíl poznáte již na první pohled. Matcha představuje totiž sytě zelený čajový prášek, který se svou jemnou strukturou podobá např. hladké mouce či kakaovému prášku.
Tato jeho forma přitom označuje dědictví jeho bohaté minulosti. Ve starověké Číně se totiž považovalo mletí léčivých bylin na jemný prášek za jeden z nejúčinnějších kroků, jak se dá přirozeně uchovat jejich moc a síla. Matchu si tenkrát cenili zejména coby účinného prostředku při léčbě otoků, různých zánětů anebo vysoké horečky. Legenda praví, že se poté matcha z tradiční medicíny stala čajovou pochoutkou právě až v Japonsku. Zde během staletí její přípravu postupně dovedli až do nejmenších detailů. Zvláštní forma jemného prášku si totiž žádá také i unikátní způsob přípravy. Oproti normálnímu louhování se u matchy používá jedinečná bambusová metlička jménem chasen, jež umožní zalitý prášek vyšlehat takovým způsobem, aby se čaj docela rozpustil. Výsledkem je osvěžující, vynikající nápoj s mimořádnou chutí, který tak konzumujeme včetně samotných rozpuštěných čajových lístků. Zrovna v tom vězí neobyčejně pozitivní účinky čaje matcha na lidský organismus.
Zdravotní výhody pravidelného popíjení zeleného čaje jistě nemusíme nějak moc rozebírat. Matcha se coby královský zástupce rodiny zelených čajů pyšní pochopitelně stejnými účinky, ke kterým navíc patří i některé další. Jelikož tento nápoj pijeme i s čajovými lístky, může náš organismus využít též látky, které obsahuje, jež se nerozpouští ve vodě, a o něž bychom byli v případě normálního louhování čaje ochuzeni.
Vysoká koncentrace antioxidantů a katechinů vede k tomu, že pravidelná konzumace čaje matcha činí skvělou prevenci nádorových chorob, zpomaluje buněčné stárnutí, a konečně zvládne nastartovat přirozené spalování kalorií. Z toho důvodu se matcha zpravidla doporučuje hlavně těm, kdo by rádi zhubli nějaké to kilo.