V čem připravit matcha čaj
o příslušenství pro přípravu práškového čaje
Podle pravidel správně provedený japonský čajový rituál se v žádném případě nikdy neobejde bez kvalitního chawanu, speciální čajové misky, jejíž začátek používání se datuje až do šestnáctého století. Právě v té době totiž konečně objevil Sen Rikyu, nejslavnější japonský čajový mistr všech dob, vhodný tvar, který se již navěky zapsal do historie čajového nádobí. Uvažujete-li nad koupí té nejlepší a nejzajímavější matchy, pak nezapomeň ani na vhodný chawan, protože konzumovat tento zelený práškový čaj z nějaké jiné nádoby, to představuje jeden z největších přestupků proti zásadám tradičního čajového ceremoniálu.
Nejstarší archeologické nálezy patřící k historii dokazují, že společně s prvním práškovým čajem se ze starověké Číny dostal do Japonska též i samotný chawan ve formě zvláštní nádoby, jež umožňuje, aby se podmanivá vůně a chuť matchy rozvinula zcela přirozeně. Starověká japonská čajová kultura však zanedlouho přišla s úplně novým tvarem čajové keramiky, a mění tím tak ten původní čínský. Výsledkem se staly běžné misky tenmoku, jež tvoří nedílnou součást raných japonských dějin lahodného čaje matcha.
Během šestnáctého století ovšem velice známý a slavný čajový mistr Sen Rikyu hledá nový tvar čajové misky, který by více vyhovoval jeho filozofii Wabi. Mezi jednu z největších zásad této filozofie se řadí zejména smysl pro objevování a uznání krásy v jednoduchosti. Z toho důvodu by měla i samotná čajová miska tuto jednoduchost zahrnovat a odrážet zrovna ve svém tvaru a povrchu.
Sen Rikyu nakonec objevil ztělesnění toho, co hledal, v práci původem korejského keramického mistra jménem Raku Cho-Jiro. Na jeho počest byla tedy nová čajová miska zvlášť určená ke konzumaci matchy nazvána právě po svém stvořiteli, a sice raku. V souvislosti s tímto ještě doplňme, že výrobky z dílny následníků a pokračovatelů Raku Cho-Jira lze dokonce zakoupit i v dnešní době. Ovšem upozorňujeme, že aktuální kolekce se nedají jen tak lehce sehnat, a zejména jejich cena je poněkud vyšší.
Sen Rikyu samozřejmě přísně dodržoval svou filozofii, tudíž chawan byl, když to šlo, bez nějakých zbytečných ozdob. Naopak Rikyu vždycky požadoval, aby tvar vypadal co nejprostěji, a hrany co nejjemněji. K dalším důležitým osobám v příběhu o chawanu patří též i jeho učedník Furuta Oribe. Ten nakonec musel počkat na to, až jeho učitel zemře, aby konečně mohl realizovat své nové nápady.
Teprve po úmrtí Sen Rikyua se tedy vůbec poprvé seznamujeme s chawany zdobené kresbami a glazurou v kontrastních barvách. Jestliže se zajímáte zrovna o tuto verzi, ptejte se a koukejte po tzv. stylu Oribe. Také tyto chawany pořídíte i dnes.
Na základě čeho tedy poznáme ten správný chawan pro náš čajový rituál? Stačí si pamatovat několik hlavních pravidel, a především je pokaždé do puntíku dodržet, protože jedině tak máte zaručen maximální požitek ze šálku čerstvě připraveného čaje matcha.
Za prvé musí být vnitřek chawanu dokonale jemný, to platí i pro okraj celé misky. Jedině takhle si můžete být jisti, že se všechen čajový prášek velice dobře rozmíchá, a tudíž žádné jeho zbytky nezůstanou v malých rýhách či jiných nerovnostech.
Za druhé vybírejte vždy takový chawan, který úplně sedí na podložce anebo stolku. Pokud tomu tak není, hrozí, že při rozmíchávání právě zalitého prášku mnohem více rozlijete, než rozmícháte. Navíc je pravděpodobnější, že u nestabilního chawanu skutečně matchu nerozmícháte rovnoměrně, a to přirozeně negativně ovlivní celkovou konzistenci nápoje. Patříte-li k milovníkům matchy, tak ještě dodejme, že chawany se mohou svým tvarem lišit i dle toho, pro které roční období jsou určeny. Širší a nižší se doporučují pro letní měsíce, vysoký a úzký chawan, který velice dobře drží teplotu, představuje naopak tu nejlepší volbu v období zimy.