Složení a účinné látky
z čeho se matcha skladá?
Původně čínský čaj jménem matcha se před spoustou stovek let začal do celého světa šířit především coby zázračný lék. Vlastně zrovna jeho léčivým schopnostem vděčíme za samotnou jeho práškovou podobu. Tento prášek se totiž na konci prvního tisíciletí považoval za jeden z nejlepších způsobů, jak lze uchovat přirozenou sílu léčivých darů přírody. Matcha se za blahodárný nápoj na lidský organismus označuje samozřejmě pořád, tedy i dnes. Uleví při vysokých horečkách, dodá potřebnou energii vyčerpanému organismu, pročistí tělo a zejména silně stimuluje člověka, a tím pádem dochází k rychlejšímu spalování tuků a energie. Ptáte se, jak je to vůbec možné? Jakým nejdůležitějším látkám a prvkům můžeme poděkovat za všechny tyto kladné účinky? Jestli vás to zajímá, čtěte pozorně dále.
To největší tajemství pradávné síly matcha vězí ve stylu jeho samotného pěstování a také i přípravy. Tradiční způsob zastiňování, díky němuž se čajové lístky dostanou jen asi k pouhé desetině přirozeného množství slunečních paprsků, čajový keř stimuluje ke zvýšené výrobě chlorofylu. Společně s tím také v lístcích dochází k prudkému nárůstu aminokyselin, jež z velké části stojí za mimořádným potenciálem pravidelné konzumace tohoto čaje.
Další neméně důležitá věc se týká přímo samotné přípravy čaje matcha. Oproti běžnému zelenému čaji v tomto případě nelouhujeme a nálev poté nesléváme. Namísto toho čajové lístky, které jsou rozdrcené na jemný prášek, rychle rozmícháme a vypijeme tak, jak se nám v čaji rozpustí. Jelikož tedy tentokrát konzumujeme lístky zelného čaje úplně celé, může z nich naše tělo zužitkovat podstatně větší množství účinných látek, než když bychom je pouze zalili horkou vodou a za chvíli zase vydělali.
Rovněž jako u ostatních druhů čaje i matcha obsahuje ve vodě rozpustné látky, a to aminokyselinu theanin, která funguje coby hlavní zdroj chuti, dále tanin, který zodpovídá za svíravost, či vitamín C. K nim se ovšem tentokrát řadí i některé jiné zajímavé koncentrace vitamínu A, který je sice pochopitelně také přítomný v samotných čajových lístcích, avšak jelikož jej nelze rozpustit ve vodě, získává jej náš organismus právě díky čaji matcha, její lístky přece jíme celé.
Antioxidanty přítomné v čaji matcha patří podle vědy mezi ty vůbec nejsilnější přírodní antioxidanty. Jako porovnání se někdy třeba uvádí, že matcha obsahuje zhruba sedmdesátkrát více antioxidantů, než čerstvě vymačkaný pomerančový džus, či například devětkrát více beta karotenu, než kolik je v námi oblíbeném špenátu.
Vysoké množství chlorofylu dáno zastiňováním keřů určeným k výrobě matchy nejsou pouhým zdrojem podmanivě sytě zeleného zbarvení tohoto blahodárného čajového prášku. Právě chlorofyl totiž představuje i jednu z nejsilnějších přírodních látek, jež pročisťují krev. Ba co víc, výrazně přispívá k úpravě zásaditosti krve.
Další podstatnou skupinou prvků přítomných v čaji matcha, co se týče pozitivního vlivu na naše zdraví, jsou katechiny. Některé tyto katechiny mají svůj význam v boji proti rakovinnému bujení, kdežto jiné zvládají efektivně snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Opakovaně se tak potvrdilo i to, že katechiny obsažené v čaji matcha snižují hladinu „nežádoucího“ LDL cholesterolu, avšak zároveň příznivě ovlivňují hladinu „dobrého“ cholesterolu HDL.
Nezapomínejme tady ani na takové katechiny, které při pravidelném popíjení matchy minimálně jednou denně, snižují také i krevní tlak. Katechiny přítomné v čaji matcha totiž prostřednictvím inhibice angiotensinu zabraňují, aby docházelo ke stahování cév.