Účinky matchy na rakovinu
může pití matcha čaje pomoci v boji s rakovinou
Velice dobře se prokázalo, že ženy žijící v Asii onemocní v menší míře rakovinou prsu. Mezi jedno z případných vysvětlení, které se v souvislosti s tímto jevem zkoumalo snad nejčastěji, patří mimořádná záliba popíjení zeleného čaje. V porovnání se zeměmi Západu je zde totiž jeho pití daleko rozšířenější. Třeba na úplné potvrzení pevného spojení mezi léčbou rakoviny a zeleným čaje si nejspíše ještě počkáme, nynější výsledky spousty studií dokazují, že zelený čaj představuje vynikajícího pomocníka při prevenci nádorových chorob. Musíme ho ale každý den vypít dostatečné množství. Proto se nedivte, že v tomto případě se v posledních několika letech velmi často skloňuje právě čaj matcha. Vždyť jeden jediný její šálek vydá až za deset šálků běžného zeleného čaje.
Japonský práškový zelený čaj matcha značí dobře známý, vynikající zdroj minerálů a zejména řady hodně důležitých vitamínů, a to A, B, C, E nebo K. To jsme vyjmenovali jen některé z nejpodstatnějších složek, jež obsahuje tento blahodárný a tradiční obřadní čaji, který si ovšem zároveň můžeme kdykoliv připravit jako ochucený nápoj v teple našeho domova.
Mimo tyto hlavní významy však analýza složení čaje matcha zjistila též i přítomnost bohatého množství katechinů. Jedná se o látky fungující coby silné antioxidanty, k nimž se váže hodně důležitých kladných vlivů na lidský organismus. Jejich příjem tak třeba funguje jako účinná prevence onemocnění srdce a cév, ale například i vzniku žaludečních vředů. A především, totožným způsobem pracují též i jako látky s preventivním účinkem proti mnoha typům rakoviny. Nejčastěji se v této souvislosti mluví o rakovině tlustého střeva.
Výsledky některých klinických studií naznačují eventuální souvislost mezi pravidelným popíjením silnějšího zeleného čaje a sníženým rizikem vzniku rakoviny jícnu. Kromě toho katechiny přítomné v zeleném čaji zvládají coby doplněk nynější léčby obecně snižovat riziko výskytu mutací v organismu.
Z katechinů, které jsou v čaji matcha obsaženy, uvádíme na prvním místě především katechin s názvem EGCG. Mimo popsaných účinků totiž EGCG též dokáže účinně potlačovat vlivy nežádoucích volných radikálů. K jejich charakteristickým zdrojům se řadí třeba ultrafialové záření, radioaktivní látky či z obecného pohledu většina látek, jež způsobují poškození buněčné DNA. Z celkového množství katechinů přítomných v čaji matcha tvoří katechin EGCG asi 60%, tedy více než polovinu! Právě z toho důvodu také matcha představuje tolik oceňovanou podobu prevence.
Na základě jednoho starého japonského rčení se v případě onemocnění rakovinou musí každý den vypít přesně deset šálků zeleného čaje. Dnešní medicína je pak, co se týká prevence nádorových onemocnění, o něco méně přísná. Většinou se tedy uvádí, že coby účinná prevence postačí, když člověk vypije 4 až 7 šálků zeleného čaje denně. Jestli se vám ovšem i teď zdá být tento počet velmi vlídný, kupte si právě balení čaje matcha. Pouhý jeden jeho šálek totiž obsahuje zhruba desetinásobek účinných látek přítomných v klasickém nálevu přichystaném z obyčejného zeleného čaje.
Pakliže chuť a aroma zeleného čaje jako takového tolik nemilujete, jistě naleznete v čaji matcha vynikajícího pomocníka v prevenci a léčbě nádorových onemocnění. Oproti každodenním „hektolitrů“ zcela postačí vypití pár deci každý den ráno. Můžete to smíchat třeba s čerstvě vymačkanou pomerančovou šťávou. Jen velice těžko objevíte lepší způsob, jak začít nový den.